SEKTIONSSOFFA, 5 delar, samt BORD, "Party Corner", Wards Ateliéer AB, Tibro, 1970-tal.

Djuphäftad skinnklädsel. Fanerad sockel. Respektive del l 75.

I serien ingick raka och svängda sittdelar, hörnbord, barskåp, stereoskåp, ljusramp samt bord med glas- eller marmorskiva.

Bruksslitage, ställvis hårdare, kopplingsbeslag saknas.

"Party corner" utställd på Svenska Möbelmässan 1968.

"Möbelserien är byggbar, och sammankopplas med ett kopplingsbeslag av specialtyp, vilket gör hela möbelserien ytterst stabil och lätt att montera och bygga om. Möbelserien består av rak och svängd sittdel på fast monterad sockel i jacaranda. Barskåp, stereoskåp, hörnbord och belysningsramp." - ur Wards Ateliéer produktkatalog.

Utropspris
5 000 SEK