SKRIVBORD, senempire, 1800-talets mitt/andra hälft.

Mahognyfanerat. Rektangulär skiva på godronnerade, bladhölstrade ben. Utfällbar kort klaff. L 123, b 80 (65+15), h 78. Nyckel finns.

Slitage, skivan något blekt och med fanérskada. En nyckelskylt saknas.

Utropspris
3 000 SEK