MYNT, 3 st, guld, Astrid Lindgren, nr 853/1000, 1900/2000-tal. Tot 25,8 gr.

Frånsida med motiv av Pippi Långstrump, Emil i Lönneberga, Karlsson på taket. Åtsidan med motiv av Astrid Lindgrens profil. I etui.

Obetydande bruksslitage.

Utropspris
4 000 SEK