BYRÅ, rokoko, 1700-talets mitt.

Almfanerad i rutmönster. Svängd bukig form. Mässingsbeslag. L 110, b 57, h 82.

Renoverad, omarbetad och kompletterad under 1900-talet, bl a nytt bakstycke, slipad/lackerad, senare beslag.

Utropspris
10 000 SEK