GOLVLAMPA, "G-33", Greta Magnusson Grossman, Bergboms, Malmö. 1950-tal.

Svartlackerad. Skärmen invändigt märkt G - 33 - BERGBOM - MAX 25W. Höjd 123 cm.

Slitage. Repor. Slapp skärm. Något ojämn skärm. Mässingsskruvar saknas. Ej funktionstestad.

Modellen formgiven år 1947-48 och tillverkades även av den amerikanska tillverkaren Ralph O. Smith, då under namnet "Grasshopper".

Utropspris
8 000 SEK