DRYCKESKANNA, silver, troligen Norge, 1900-tal. Totalvikt 924g.

Emaljdekor på lock med text "Statens Kornforretning", svängd hänkel. Tre fötter i form av krönta lejon. Invändigt förgylld. Stämplad undertill "830 S 805 A" samt med otydliga stämplar. H 21.

Med gåvogravyr på sidan. Repor.

Utropspris
4 000 SEK