Madeleine Pyk – en samling F769

SERVISDELAR, 25 delar, porslin, "Pynta" samt "Berså", Stig Lindberg, Gustavsberg, 1900-talets mitt.

Pynta: Djupa frukostskålar, 6 st, flata talrikar 4 st. Berså: Desserttallrikar, 4 st, äggkoppar, 3 st, fat till tekoppar, 7 st, saltströare.

Repor, slitage på dekor, nagg, saltströare saknar plastlock i botten.

Utropspris
1 500 SEK