Madeleine Pyk – en samling F769

PRAKTURNA, flintgods, Rörstrand, omkring 1900.

"Ivory". Balusterformad på kvadratisk sockel, hänklar, utvikt mynning. Rik polykrom blomsterdekor, delvis förgylld. H 41.

Bruksslitage, nagg, mindre spricka, krackelyrer.

Utropspris
1 500 SEK