KONSOLBORD, empire, 1800-talets första hälft.

Förgyllt och bronserat, skiva av vit marmor. Sarg med dekor av vinranka av gjuten bly, hörnkonsoler med avslutande tassfötter. L 82, b 41, h 74.

Sedvanligt ytslitage. Renoverat och kompletterat, senare skiva.

Utropspris
10 000 SEK