UPPSATSSKÅLAR, porslin, Central Europa 1800-tal.

Spegel med målat fågelmotiv, böljande, förgyllda kanter. Längs det rosa brättet samt på fotplattan löper en förgylld blomsterdekor. Även undertill likartad dekor med fåglar och förgyllningar. Diam. 27, h 16

Slitage, smärre förgyllningsbortfall och repor.

Utropspris
150 EUR