VILSTOL, "Eagle", Kenneth Bergenblad, Dux, 1980-tal.

Stomme i stålrör, klädsel i vitt skinn. Steglöst justerbar med friktionsbeslag. Avlastningsbord och bok- och tidskriftshållare fanns som originaltillbehör. Modellen formgiven 1984.

Bruksslitage, smuts. Ett armstöd något löst.

Utropspris
4 000 SEK