BORDSUR, Ansonia, New York, 1800-talets sista kvartal.

Patinerad brons. Runt urhus på rektangulär sockel, flankerat av Don Juan och Don Ceasar. Märkt "ANSOINA CLOCK CO Patented June 14.81 NEW YORK USA". L 64, h 50. Nyckel finns.

Sedvanligt ytslitage. Ej funktionstestad.

Utropspris
3 000 SEK