Smycken
325011

FICKUR, 2+1st, Waltham resp Elgin, doublé, tid 1900-tal.

Samtl savonettur med ankargång. 2 damur urtavla och urverk märkt Waltham, rikt dekorerad boett, vit emaljurtavla med romerska resp arabiska siffror, samt röda siffror, liten sekundvisare, plexiglas, diam 35 resp 36mm. Serienr. 12998488 resp 9093891. Herrur med urtavla och urverk märkt Elgin, rikt dekorerad boett, vit urtavla med arabiska siffror, röda siffror, liten sekundvisare, plexiglas, diam 46mm. Serienr 16891967. Klockkedja, pansarlänk, doublé, l 28, medföljer.

Ej funktionstestade. Slitage. Anlöpningar. Repor på glas. Färgbortfall och enstaka hårsprickor på urtavla. Repor och monogramgravyr på boett. Bucklor. En boett glapp.

Utropspris
2 000 SEK