Herrur, quartz, datum, guldfärgad urtavla, plexiglas, diam ca35mm. Refnr 196.0079 serienr 43597663. Senare svart läderband.
Slitage. Boett, glas med repor. Ej funktionstestad. Flouresence på index med skador. Senare glas. Krona skadad, samt dess funktion. Bakboett ej helt tillsluten.