MAT- OCH KAFFESERVISDELAR, 124 st, porslin, Gustavsberg, 1900-talets första hälft.

Handmålad blomdekor med förgylld kant. 1 tekanna, 1 kaffekanna, 1 sockerskål, 1 gräddkanna, 1 kanna, 2 såsskålar, 3 + 6 + 21 assietter, 15 djupa tallrikar, 24 tallrikar, 13 serveringsfat, 5 + 12 tekoppar samt 7 + 11 kaffekoppar. 2 mindre fat från Royal Copenhagen samt 6 moccakoppar med fat från Bing & Gröndahl medföljer.

Bruksslitage. Tekannans lock med flisor och sprickor. En såsskål med skada medföljer.

Utropspris
5 000 SEK