SÅSSNIPOR, ett par snarlika, silver, B.Erlandsson, Kristianstad 1911 resp John Pettersson eftr, Stockholm 1915. 534 gram

Rokokostil, uppsvängd pip resp handtag, fyra fötter, blomsterdekor. Invändigt förgyllda. L 20-20,5, h 8,5.

Slitage, något sneda fötter. En med två lagade fötter.

Utropspris
2 000 SEK