TEKÖK PÅ STÄLL MED RECHAUD, silver, rokokostil, Danmark, trol Köpenhamn 1922. Tot vikt ca 1540 gram.

Tekanna med snedställda åsar, lockknopp i form av blomsterkvist, ställ på fyra kopplade och parställda svängda ben. Reachaud i form av liten kanna. H 34.

Slitage, repor, smärre bucklor och anlöpningar. Benringar saknas på kannans handtag.

Utropspris
6 000 SEK