KARMSTOL, gustaviansk, Lindome, 1700-tal.

Gråmålad. Krönt med hummelkvist. Runda, kannelerade ben. Stoppade armlän samt rygg. L 65, b 52, h 93 (sitthöjd 46).

Renoverad, senare kompletteringar, slitage, sprickor.

Utropspris
800 EUR