MATSERVIS, flintgods, 116 delar, "Opak", Gustavsberg, 1800-talets slut.

Konturerad kant med flytande blå dekor. 12 uppläggningsfat, 2 terriner, 1 såsskål, 11 djupa tallrikar, 40 flata tallrikar, 22 assietter, 18 små assietter samt 10 äggkoppar.

Sprickor och nagg.

Utropspris
5 000 SEK