KAFFEKANNA SAMT SOCKERSKÅL, silver, gustaviansk stil, Nordeuropa, svenska importstämplar. 1800/1900-tal.
Cylinderformad kanna med ciselerad floral dekor, rak pip, fyra tassfötter. Trähandtag. Sockerskål med lock, ciselerad floral dekor, fyra tassfötter, svängda handtag. H 12-20.
Slitage med smärre bucklor.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.