YTTERFODER MED FAT, 18 delar, "Planta", lergods, Wilhelm Kåge, Gustavsberg, 1950-tal

Kubisk form. Oglaserade. Kvadratiska fat i olika färger,glaserade.
Krukor,
7 st, 10x10, h 9, med fat,
12x12, h 11,5, med fat,
Hörnkruka, 12x12, h 12, med fat.

Bruksslitage. Märken och repor. Sprickor. Tillverkningsdefekter.

Utropspris
2 500 SEK