SKÅP, godkänt gesällprov för Stockholms Stads Hantverksförening, brännmärkt och dat 1950.

Olikfärgad mahogny med rombmönster. Snedställda hörn. Upptill med två dörrar, bakomliggande hyllor och lådor med draghandtag. Nedtill med två dörrar och bakomliggande utdragbara lådor. Nycklar i mässing. L 94, b 44, h 169. Nyckel finns.

Obetydligt slitage. Smärre rispor och repor vid nyckelhålets beslag.

Utropspris
4 000 SEK