Madeleine Pyk – en samling F769

DOSOR, 2 st, SAMT KAM, silver, 1800-1900-tal. Tot vikt 373 gram.

Dosa/skrin med konturerad form, i locket infälld grön glasbit, fyra fötter. Svenska importstämplar. Snusdosa i nyrokoko med infälld mikromosaik. Kam med graverad bladdekor, stämplad C. Tengstedt & Son, Göteborg 1862. L 8,5-17,5.

Slitage, smärre bucklor, snusdosan med lagning, kammen saknar en tand.

Utropspris
1 200 SEK