MATTA, antik Anatolisk kelim, 2 delar. Ca 372 x 75 respektive 391 x 75.

Polykrom, bredrandig botten med tre rader medaljonger, stiliserade blommor och växter. Benvit huvudbård med stiliserade växtornament.

Något ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar, varav några något stela, smärre skador och hål, ställvis något fälld. Sidor och hörn med smärre trampveck och skador.

Utropspris
3 000 SEK