Madeleine Pyk – en samling F769

MATSERVIS, porslin 84 delar, "Musselmalet" Royal Copenhagen samt Bing & Gröndahl, Danmark, 1900-tal.

Halvblond, 1:a sort. 12 buljongkoppar med fat, 12 förrättstallrikar, 12 desserttallrikar, 12 bärtallrikar, 1 karott med lock, 1 såsbåt, 1 djup serveringsskål, 1 sparrisfat, 2 ovala serveringsfat, 1 djup fyrkantig serveringsskål, 1 kakfat, 1 skål på fot, 2 mindre serveringsskålar, 10 koppar med fat, 3 saltströare, 3 pepperströare, 9 askkoppar.

Enstaka nagg och repor.

Utropspris
15 000 SEK