SKÅP, allmoge, trol Dalarna, omkring 1800-talets mitt.

Bär påskrift "Anno 1847". Bakstycke med påskrift "I.E 1940". Konturerat krön. Skåpsdörrar med bakomliggande hyllinredning, bla skedhylla. Bemålad med kurbitsliknande vegetativ dekor. L 111, B 46, H 174. Nyckel finns.

Sliatge. Senare bemålat. Sprickor. Hack. Repor. Hål i bakstycke.

Utropspris
6 000 SEK