DAMARMBANDSUR, 18k guld med 47 briljantslipade diamanter, Longines, 1900-talets andra hälft. Vikt 54 g.

Qvartsur. Ref nr 4760 caliber 717.2. Svart urtavla med briljantslipad diamant vid index 12, uppdragare med safirknopp. Boett med briljantkrans bestående av 47 briljantslipade diamanter. Integrerad länk med ställbar längd. Tot längd 18. Originalbox medföljer. Värdering från Magnussons Ur medföljer.

Ej funktionstestad, smärre bruksslitage.

Utropspris
15 000 SEK