MATSKEDAR, 5 st, silver, 1700-tal. Vikt 275 g.

1 av mästare Johan Schröder, Landskrona, 1797.
2 av mästare Wilhelm Smedberg, Karlstad, 1787 respektive 1797.
1 råttsvanssked av Wolter Siewers (1697-1722), Norrköping.
1 troligen av Johan Martin Zimmerman (1725-1770), Göteborg.

Bruksslitage, gravyr, bucklor.

Utropspris
2 000 SEK