330401

MODULSOFFA / SOFFA, 5 delar, Möbelmontage, Sverige, 1900-talets slut.

Modulsoffa / soffa, 5 delar, möbelmontage, sverige, 1900-talets slut.

Klädsel i ljusblått tyg. 3 hörn, l ca 80, 2 mittdelar, l ca 65.

Slitage, fläckar, hål.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.

Det ambitiösa projektet i Hällefors, med en postgymnasial designutbildning – FIDU (Förberedande
Industridesignutbildning) som tillsammans med reklammannen Torbjörn Lenskogs samling av
1900-talets industridesign har exponerats i ett för ändamålet skapad byggnad, har fått ett avslut.
En del av samlingen säljs på Höstens Contemporary på Bukowskis, och en del här på Bukowskis Market. Samlingen innehåller ett stort antal designföremål som väl representerar 1900-talets utveckling.
Från Formens Hus kommer även en intressant samling böcker som spänner över gränserna mellan arkitektur, konst och design. Bland annat finns det böcker av och om Le Corbusier, tidskrifter som berör Stockholmsutställningen 1930 samt H55, utställningskataloger från svenska och internationella konstutställningar samt en del intressanta internationella arkitekturböcker.
Samlingen Formens Hus utgjorde en ”Study Collection” för FIDUstudenterna
likväl som ett publikt museum.

Utropspris
3 000 SEK