WAKIZASHI, Japan, trol shinto/shinshinto, 1600/1700-tal.

Tyglindat grepp med menuki, fuchi, kashira samt tsuba. Förgylld dekor med blomstermönster. Lackerad balja med tillhörande signerad kodzuka. Total längd ca 57 (nagasa ca 42). Montering troligen 1800-tal.

Klinga med slitage, repor och smärre hack. Grepp med smärre skador. Balja med skador. lagningar och bortfall.

Utropspris
8 000 SEK