KAFFEBURK, plåt, Engvall och Hellberg AB, Tillverkad av AB Hugo Brusewitz Bleckvarufabrik, Göteborg. 1930-tal.

Burk i form av en buss. Litograferad i mintgrön med röda detaljer. Märkt "Ystad -Haparanda". Inskription på insidan av lock " Köp Engwall Hellberg AB:s rostade kaffe i paket". L ca 33.

Slitage. Repor. Rispor. Smuts. Lackskador. Senare tillsatt dragsnöre.

Utropspris
2 000 SEK