BRASKAMIN, gjutjärn. Sigurd Persson Kockums Jernverk, 1965.

Dörrpar med perforering. Sidorna med dekor av cirklar i relief. På ben, med röranslutning. L 55, b 45, h 85.

Slitage. Skador på invändigt galler. Lagningar. Senare bemålning.

Utropspris
3 000 SEK