SOFFA, "Småland", Noburo Nakamura, IKEA, 1900-talets andra hälft.

Stomme av massivträ och träfiberplatta, klädd med laminerad polyter och väv. Ben av förkromade stålrör. Undersits av sicksackfjädrar, polyeter och skyddsväv. Plymåer av landfågelfjädrar och riven polyeter. Klädsel av svart skinn som kromgarvats, genomfärgats och polyuuretanbehandlats. L 184.

Bruksslitage, repor, fläckar.

Utropspris
2 000 SEK