STOLAR, 3st, sengustavianska, Anders Hellman d.ä. (mästare i Stockholm 1761 - 1794).

Vitmålade, fast stoppad sits och ryggbricka, uppburen av bladhölstrade spjälor, kannelerade, bladhölstrade ben, rosettanfanger, skuren bladstav, svängd frontsarg. Sign AHM.

Senare bemålade o tapetserararbete, förstärkningar. Slitage. Färgbortfall. Klädsel med fläckar. En stol med spricka i ryggbricka.

Proveniens

Enligt uppgift Gustaf Upmark.

Utropspris
9 000 SEK