BOK, "Atlas Juvenilis eller Geographiska Chartor", Anders Åkerman, 1768.

"Atlas Juvenilis Eller Geographiska Chartor till Ungdomens tienst i methodisk ordning författad af And: Åkerman Graveur wid Kongl: Wet: Soc i Upsala 1768. Innehåll 1 Globen, 2 Europa, 3 Swerige, 4 Dannemarck, 5 Norrige, 6 Ryssland, 7 Polen, 8 Tyskland, 9 Scweitz, 10 Nederländerne, 11 Ängeland, 12 Frankrike, 13 Spanien, 14 Portugal, 15 Italien, 16 Ungern, 17 Graekeland, 18 Asien, 19 Africa, 20 America"

Slitage, skador, fläckar, ej genomgången.

Utropspris
3 000 SEK