Madeleine Pyk – en samling F769

SKÅP, trol Frankrike, 1900-talets början.

S.k boullestil. Vit marmorskiva. Konturerad form, svärtade sidor. Rika mässingsinläggningar mot sköldpaddsimitation. Mässingsbeslag bl.a. i form av kvinnoansikten. L 110, B 45, H 108. Nyckel finns.

Skiva med smärre nagg. Dekorskador. Vissa mässingslister lösa. Repor och nötmärken. Nyckel finns.

Utropspris
6 000 SEK