MATSERVIS, flintgods, 84 delar. Johnson Brothers, England.

Modell "Holland" i flytande blått (snarlik lökmönster). Bestående av 12 djupa,12 flata, 12 djupa mindre (diam 20), 18 förrätt (diam 20), 12 assietter (diam 18) samt 2 terriner olika storlek, 2 såsskålar m lock, 9 uppläggningsfat (l 20-46), 4 karotter (l 20-29), 1 gräddsnipa samt en kanna.

Bruksslitage. Någon tallrik i varje storlek m värmeskador eller mindre nagg. Ett fat gulnat, karott gulnad samt mindre nagg.

Utropspris
2 500 SEK