JOHANN HEINRICH SCHMIDT, pastell.

Porträtt av Arvid Adolf Etholén. Daterad a tergo St Petersburg 1875. Oval form 26 x 21.

Ej examinerad ur ram. Slitage.

Proveniens

Har funnits i familjen Etholéns ägo sen den målades.

Etholén, född i Helsingfors, Finland, började sitt yrkesliv i den ryska handelsflottan. Han blev 1817 gardemarin (flaggkadett) vid den ryska örlogsflottan och inträdde följande år i rysk-amerikanska handelskompaniets tjänst där han slutligen erhöll 1847 konteramirals avsked. Han kvarstod i rysk-amerikanska kompaniets tjänst till 1859 och adlades 1856. För sina insatser belönades han med Sankt Annas orden tredje och andra klass, Sankt Vladimirs orden tredje och andra klass samt Sankt Stanislaus orden första klass.

Utropspris
6 000 SEK