INDUSTRILAMPA, "Triplex-pendel", Johan Petter Johansson, 1940/50-tal.

Vitlackerad metall, skärm i papp, vridbar och ställbar. L ca 130.

Bruksslitage, senare lackering, färgbortfall, skärm med skador. Böjda delar. Ej funktionstestad.

Utropspris
3 000 SEK