Fanerat med valnöt. Rikligt skuren dekor. Skåp med dörrar av glas och smide. Inrikt med smide och hyllor samt baksida av glas. Svängda ben. L 92. B 52. H 168. Nyckel finns.
Smärre repor och slagmärken.