Madeleine Pyk – en samling F769

Eric Heinertz

(Sverige, 1908-1965)
Eric Heinertz
(Sverige, 1908-1965)

HEINERTZ, ERIK. Blandteknik. Sign.

Kvinnoporträtt. 28x18.

Konstnär

Eric Heinertz var en bildkonstnär född i Basel men verksam i Sverige. Heinertz utbildade sig vid Konstfack i Stockholm, på Buchners konstskola i Basel samt på resor till Italien, Schweiz och Frankrike. Han arbetade en period som tidningstecknare men är främst känd som konstnär. Heinertz målade främst surrealistiska figurkompositioner, akvareller och glasmålningar. Hans verk har ofta ett allvarligt uttryck.

Utropspris
800 SEK