BESTICK, 120 delar silver samt 40 delar nysilver, bl a svenska importstämplar, 1900-tal. Tot silvervikt c:a 4700 g.

Silver: 12 matskedar, 12 matgafflar, 12 matknivar, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar,12 bordsskedar, 12 picklesgafflar, 12 fruktgafflar, 12 mockaskedar, 12 kaffeskedar.
Nysilver: 12 fiskgafflar, 12 fiskknivar, 12 frukknivar, 4 smörknivar. 6 knivställ i metall medföljer.

Bruksslitage, samtliga delar med monogram, silvervikten angiven inkl knivblad i stål.

Utropspris
15 000 SEK