KAFFESERVISDELAR, 11 delar, benporslin, "Trollsländan", Alf Wallander, Rörstrand.

Formgavs inför Stockholmsutställningen 1909. Reliefdekor av trollsländor i violetta underglasyrfärger mot vit botten. Kaffekanna, sockerskål, gräddkanna, 8 koppar med fat. 11 koppar utan fat medföljer.

Bruksslitage. Gräddkanna med lagning, 18 koppar med sprickor, missfärgningar och lagningar samt 1 kaffefat med sprickor och nagg.

Utropspris
8 000 SEK