LJUSKRONA. Rokoko, delvis 1700-talets andra hälft. H 84.

Stomme i mässing. Behängd med prismor. 6 ljusarmar.

Slitage. Nagg. Märken och repor. Några prismor saknas. Mittstam i glas saknas samt. Avslutande klot med följer löst. Senare elektrifierad. Ej funktionstestad. Bristningar.Kompletterad. Renoverad.

Utropspris
10 000 SEK