SKRIN, koppar, barockstil, 1800/1900-tal.

Rektangulär form, på kulfötter. Handtag i sidorna, lock med hänkel samt hällor för lås. Två äldre låskolvar medföljer. Driven dekor i form av bla djur, detaljer av mässing. L 54, b 35, h 43.

Skador, slitage, anlöpningar.

Utropspris
5 000 SEK