BYRÅ, Louis XV, troligen Frankrike, 1700-tal.

Fanerad med olika träslag. 3 lådor. Svängd form. Dekorelement och beslag i mässing, bla gallerkant. Skiva med inlägg och präglad bård. L 44, B 30, H 70.

Slitage, ställvis hårt. Fanerskador, bortfall, bitar medföljer. Dekorelement saknas, samt är lösa. Maskstungen. Sprickor. Lagningar. Står ostadigt pga att en fothylsa är lös och medföljer. Senare beslag. Utbytta lås. Nyckel saknas.

Utropspris
5 000 SEK