Allmoge
335341

KISTA, allmoge, tillskriven Stenström, verksam i Torna och Bara härad, Skåne, bär dat 1819.

Stiliserat blomstermåleri mot blå botten, järnbeslag, välvt lock, ek, invändigt låda med räfflat lock. Med initialer JNS och bär datering 1819. L 141 b 64 h 73. Nyckel finns.

Slitage. Sprickor. Skador på beslag.

Utropspris
4 000 SEK