Allmoge
336197

KISTA, allmoge, Delsbo, Hälsingland, bär dat 1768.

Rektangulär kista, med lock, delvis bemålad bla dricka målning och reserver på framsidan, på kulfötter, invändigt två fack med lock. Utbytt lås. L 94 b 63 h 52. Nyckel finns.

Omfattande slitage. Fläckar. Repor. Sprickor. Omfattande färgbortfall. Senare bemålat invändigt. Senare beslag. Komplettering på lock.

Utropspris
3 000 SEK