KONST OCH LITTERATURTIDSKRIFTEN "PAN", 2 inbundna vol 1-2, 3-4 samt 11 häften, Tyskland 1895-1898

PAN var en av Tysklands viktigaste tidsskrifter för utvecklingen av stilen jugend i Berlin mellan 1895-1900, utgiven av Otto Julius Bierbaum och Julius Meier-Graefe. Tidsskrifterna innehåller originaletsningar och färgbilder. 38x30.

Ej genomgångna. Slitage, smärre skador.

Proveniens

Ian Hellströms samling.

Utropspris
2 500 SEK