SKRIVSTÄLL, silver, Johan Fredric Björnstedt, Stockholm, 1815. Total vikt 942 g.

I form av glob på fot. Dekor av hängande blomstergirlander. H 23.

Fylld fot. Bruksslitage, delar saknas, lås något trögt.

Proveniens

Tilldelades Justus Christopher von Lindecreutz som tack för utförda tjänster 1815. Vid samma tillfälle tilldelades även generallöjtnant Georg Carl von Döbeln ett likadant skrivställ. Justus Christopher von Lindecreutz arbetade vid tiden som underståthållare.

Utropspris
8 000 SEK